01 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 176.656
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 31.219
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 188
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.485
Ekonomi

Fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması hedefleniyor

İSTANBUL, (DHA)- Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ferrero, Trabzon, Zonguldak ve Şanlıurfa’da bilhassa fındık tedarik dalında çalışan …

Fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması hedefleniyor

İSTANBUL, (DHA)- Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ferrero, Trabzon, Zonguldak ve Şanlıurfa’da bilhassa fındık tedarik dalında çalışan çocukların kurtarılması ve çalışmalarının önüne geçilmesi için bir proje başlattıklarını açıkladı. 4 milyon dolarlık dayanakla hayata geçirilen projeyle, fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması hedefleniyor.

Dünya Çocuk Günü ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30’uncu yıl dönümü kutlanıyor. Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ferrero, kamu-özel dal iştiraki kapsamımda, çocuk işçiliğin kaldırılması için yeni bir proje başlattı.

Proje, başta fındık tedarik zinciri olmak üzere çocuk işçiliğini ele almak ve öğrenme fırsatlarını arttırmak emeliyle, üçlü yapı ortakları (hükümet, emekçi ve patron örgütleri) ile iş birliği halinde uygulanacak. Projenin sonuncu maksadının, ulusal ve mahallî paydaşların, çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için gerekli aksiyonları uygulama kapasitelerini geliştirmek olarak açıklandı.

“KÜRESEL TESİR YARATACAK”

Proje hakkında bilgi veren ILO Türkiye Yöneticisi Numan Özcan, bu iştirak sayesinde hala devam eden müdahaleyi genişleteceklerini ve Türkiye’deki tüm fındık alanlarını kapsayacaklarını tabir etti ve şunları söyledi:

“Proje, özel kesimden dünya çapında bir aktör olan Ferrero ile ILO’nun iştirakine somut bir örnek olacak, hem en uygun uygulamaları Türkiye’de uygulayacak hem de global tesir yaratacak bilgi ve dersler üretecek. Proje ayrıyeten, mevsimlik fındık hasadı yaşanan bölgelerde çocuk işçiliğini sona erdirmek için direkt müdahaleler için düzenekler kurmayı ve yaygınlaştırmayı, bir yandan da halkın, ulusal ve mahallî paydaşların, tedarik zinciri aktörlerinin çocuk işçiliğini ortadan kaldırmanın değeri hakkında farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor.”

GAYEYE YÖNELİK GİRİŞECEĞİMİZ HAREKETLERİ DESTEKLİYOR

Ferrero Satınalma Lideri ve Fındık Şirketi Sorumlusu Marco Gonçalves ise, “Ferrero, çocuk işçiliğinin ele alınmasında paydaşlık yaklaşımının pahasını ve kıymetini biliyor. ILO, Birleşmiş Milletler’in ihtisas kuruluşu olarak, bu işe faal biçimde nasıl dâhil olunacağına ait uzmanlık ve tecrübeye sahip. Proje, ILO-Caobisco kamu-özel kesim iştirakine faal bir halde katılmamız yoluyla 2013 yılından bu yana kaydedilen muvaffakiyetlerin üzerine inşa ediyor ve önümüzdeki yıllarda herkes için kıymet yaratan bir fındık bölümünde itici güç olma maksadımıza yönelik olarak girişeceğimiz hareketleri destekliyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ ÇOCUKLARIN YÜZDE 4.4’Ü EKONOMİK FAALİYETLERE KATILIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı Çocuk İşgücü Araştırması’na nazaran, 5 ila 17 yaşlarında 720 bin çocuk yahut öbür bir deyişle, Türkiye’de toplam çocuk sayısının yüzde 4,4’ü, ekonomik faaliyetlere katılıyor. Bu çocukların yüzde 30,8’i tarım kesiminde ekonomik faaliyetlere katılıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL