30 Kasım 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 176.656
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 31.219
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 188
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.485
Kültür-Sanat Teknoloji

Pes etmeyen öğretmenlerin öyküleri sinema oldu

İSTANBUL, (DHA)- Maltepe Üniversitesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında pes etmeyen öğretmenleri buldu, ilham veren …

Pes etmeyen öğretmenlerin öyküleri sinema oldu

İSTANBUL, (DHA)- Maltepe Üniversitesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında pes etmeyen öğretmenleri buldu, ilham veren kıssalarını ekrana taşıdı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın takviyesi, Vanilla Media’nın yapımcılığında gerçekleşen 24 Kasım Öğretmenler Günü kısa sinema projesi için Şırnak’tan Konya’ya, Muş’tan Antalya’ya Anadolu’nun dört bir yanında vazife yapan örnek öğretmenlerin öyküleri derlendi. Zorluklara ve yokluklara karşın asla pes etmeyen öğretmenlerin ilham veren kıssaları ekrana taşındı. İzmir, İstanbul ve Diyarbakır’da günler süren çekimlerde kameranın karşısına geçenler ise öğrenciler oldu.

“Kendi Öykünü Yaz” sloganıyla hayata geçirilen sinemalarda bu yıl; Diyarbakır’ın Kumrucuk Köyü’nde yaşayan Azra Tosun, kara tahta ve sıralardan oluşan bir sınıftan ibaret okulu bir hayat, bilim ve sanat merkezine çeviren köy öğretmeni Hasan Kartal’ı, İzmir’de otizmli opera kısmı öğrencisi Recep Ege Altıncıoğlu, kendisini konservatuvara ve dünya birinciliğine taşıyan Müzik Öğretmeni Orçun Berrakçay’ı, İstanbul’da 20 yaş altı genç atletler 4×400 koşusunda Türkiye’ye birinci defa Avrupa şampiyonluğunu getiren ulusal atlet Oğuzhan Kaya, kendisini keşfeden ve yetiştiren vücut öğretmeni Samet Eğribel’i anlattı.

“TÜRKİYE’NİN FEDAKÂR ÖĞRETMENLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, 2018’den buyana ilham veren öğretmen kıssalarının ekrana taşındığını hatırlatarak, “Başta Atatürk olmak üzere Türkiye’nin tüm fedakâr öğretmenlerine teşekkür etmek gayesiyle çıktığımız yolda yeni öykülerle güç bulmaya devam ediyoruz. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun” dedi.

Pes etmeyen kahramanların kıssalarına global salgın şartlarına karşın orta verilmediğini anlatan Karasar, şöyle konuştu:

“Dünya çapında çok sıkıntı, travmatik günlerden geçiyoruz. Koronavirüsle uğraş sürecinde çocuklarımızınelinibırakmayan, eğitimin gücüyle bizleri ayakta tutan öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek az. Tüm kahraman öğretmenlerimizi temsilen seçtiğimiz üç eğitimcinin kıssası Türkiye’ye armağan olsun.”

İŞTE O ÖĞRETMENLER VE HAYATLARI DEĞİŞEN ÖĞRENCİLERİN KISSALARI

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk Köyü’nde öğretmenlik yapan Hasan Kartal, 31 öğrencili köy okulunun birleştirilmiş sınıfında mucizeler yaratıyor. Kartal, baştan aşağı yenilediği okulu âdeta birbilim, sanat ve hayat merkezine çevirdi. Öğretmen Kartal’ı sinemada 10 yaşındaki öğrencisi Azra Tosun anlattı. Tosun, “Öğretmenim bize memnun olmayı öğretiyor. Ben de öğretmen olacağım, köy çocuklarının hayallerini gerçekleştireceğim. Zira çocukların hayalleri gerçek olmalı” dedi.

Kartal, “Altı yıl evvel atandığı köy okulunun fiziki yapısını; bilimi, sanatı, tiyatroyu, edebiyatı, matematiği, Atatürk’ü düşünerek baştan tasarladı. Kartal, bu süreci “Sınıf olarak isimlendirilen etrafın soğuk dört duvardan ibaret yahut yalnızca sıra masa ve kara tahtadan oluşan bir yer olmaması gerektiğini daima düşünüyordum.  Bu fikrimi canlandıran saf bakışlar ve eğitime aç olan bu minikler oldu. Sınıftaki materyalleri köy koşullarında topladık. Çocukların hayal kurabilecekleri, yaratıcı düşünmelerine yardımcı olacak ve kendilerini memnun hissedecekleri alanlar yaratıyorum” diye anlattı.

Bilim, sanat, fen, teknoloji, kültür, spor, akıl oyunları, tarım, kodlama, yaratıcı drama derslerini müfredatına ekleyen Kartal, köy okulunda jimnastik, yoga dersleri veriyor. Okulun bahçesine öğrencileriyle birlikte 81 ili temsilen 81 ağaç diken Kartal, bahçeye kurduğu projeksiyonla sinema günleri düzenliyor. Okul bahçesine zerzevat tarlası, kümes kuran, çocuklarla birlikte konserve, turşu, reçel hazırlayan, bilgisayar, robotik ve kodlama eğitimi de veren Kartal, hayatında köyün dışına çıkmamış öğrencilerini her yıl Çanakkale Şehitliğine, Bandırma Vapuruna, Anıtkabir’e götürüyor.

Kartal, “Çocukluk yıllarından beri öğretmen olmak istiyordum. Mesleğimin 10. yılında hâlâ büyük bir aşkla misyonumu yapıyorum” dedi.

‘KONUŞAMAZ’ DENİLEN ÇOCUK OPERA SANATKARI VE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Bir öteki pes etmeyen öğretmen ise İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu Kurucu Şefi, Müzik Öğretmeni Orçun Berrakçay. Yıllardır otizmli çocuklara istekli şanve enstrüman dersleri veren müzik öğretmeni Berrakçay, İzmir’de 1,5 yaşındayken otizm teşhisi konan, ağır seyredeceği için konuşamayacağı da söylenen otizmli Recep Ege Altıncıoğlu’nın hayatını değiştirdi. Altıncıoğlu bugün 23 yaşında, yüksek lisans öğrencisi bir opera sanatkarı.

Berrakçay, İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nu kurduğunda otizmi çocukların kendi kabuğundan çıkmasını hedefliyordu. Dört çocukla çıktığı yolda bugün sayısız otizmli çocuk, bir müzik aleti çalmayı ve sahnede müzik söylemeyi öğreniyor. Bu öğrencilerden biri de Recep Ege Altıncıoğlu… Öğrencisine küçük yaşlardan itibaren şan dersleri veren, yıllarca eğitimi ve ferdî gelişimiyle birebir ilgilenen Berrakçay, Kanada’da düzenlenen Vanka Otizm Şenliğindeki Müzik Müsabakasına hazırladığı öğrencisinin Şan Kısmında Dünya Birincisi olmasını sağladı. Bu muvaffakiyetin akabinde sürat kesmeyen ve lisans eğitimine başlayan Altıncıoğlu’yu konservatuvar ve yüksek lisans imtihanlarına hazırlayan yeniden öğretmeni Orçun Berrakçay oldu. Opera ve Şan Kısmını muvaffakiyetle tamamlayan Altıncıoğlu, yıllardır sayısız ulusal ve memleketler arası konsere katılıyor, dev tertiplerde öğretmeninin takviyesiyle sahne alıyor, otizmli bir opera sanatkarı olarak mükemmeller yaratıyor.

Berrakçay’ın şimdiki hayali, istekli korosuyla kurduğu oluşumu bir müzik akademisine dönüştürmek.  Berrakçay üzere öğretmen olmayı seçen otizmli Altıncıoğlu da “Ben de öğretmenimin müsaadeden giderek otizmli küçük çocuklara ders veriyorum. Eğitimim bitince hem operaya devam edeceğim hem de engelli kardeşlerime öğretmenlik yapacağım” sözlerini kullandı.

SÜRATLİ KOŞTUĞUNU FARK ETTİ, YETİŞTİRDİ: O ARTIK AVRUPA ŞAMPİYONU

İstanbul’da vücut eğitimi öğretmeni olarak vazife yaparken süratli koştuğunu fark ettiği öğrencisinin hayatını değiştiren kahraman öğretmenin ismi ise Samet Eğribel…

Eğribel, Vücut Eğitimi ve Spor Kısmında lisansını, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hareket ve İdman Kısmında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çocukluk hayalini gerçekleştirmek için Ulusal Eğitim Bakanlığna öğretmenlik müracaatında bulundu. Birinci misyon yeri ise Esenler’deki Örfi Çetinkaya Ortaokulu oldu. Okul futbol grubunu çalıştırmaya başlayan Eğribel, suratı ve atletik performansı nedeniyle Oğuzhan Kaya ile özel olarak ilgilenmeye başladı. Kaya artık 19 yaşında, ulusal sportmen. Spor Akademisi öğrencisi. Üstelik ismi Türkiye spor tarihine altın harflerle geçti; 2019’da İsveç’te düzenlenen U20 Avrupa Şampiyonasında Türkiye’ye birinci sefer altın madalya getiren grubun birinci koşucusuydu.

Kaya’nın bu muvaffakiyetleri öğretmeni Eğribel’in kendisindeki ışığı keşfettiği güne bağlı. Öğretmeni Kaya’yı ilçe ve vilayette düzenlenen koşu yarışlarına hazırladı. Kaya aslında katıldığı birinci yarışta elendi zira tüm yarışmacılar çivili ayakkabılar ve özel giysilerle koşarken, onun ayağında günlük spor ayakkabılar, olağan spor giysileri vardı. Yarış kurallarını bile bilmiyordu. Eğribel o günü “Kendi imkânlarımızla başardık, okulun ve ailesinin müsaadesini bile sıkıntı alıyorduk. Birinci yarışında kaybettiğinde çok ağladı. Ancak ben birinci koşuda söyledim: ‘Sen şampiyon olacaksın’ dedim. O gün bizi izleyen Galasataray Spor Kulübü, Oğuzhan’ı ekibine çağırdı” diye anlattı.

Kaya hala lisanslı sportmeni olduğu Galatasaray Spor Kulübünde sayısız yarışa katıldı, birçok ulusal ve milletlerarası başarısı, madalyaları var. O günden buyana da öğretmeniyle hiç ayrılmadılar. Kaya’nın şimdiki gayesi 2022 dünya şampiyonasını kazanmak. Hayali ise, antrenörlük ve vücut eğitimi öğretmenliği yapmak. “Ben bir mucizeyim. Vücut eğitimi öğretmenim beni gördü, onun sayesinde ben buralardayım. Koşabildiğim kadar koşmak ve kazanmak, sonra diğerlerinin mucizesi olmak istiyorum” dedi.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL